10. Małopolska Akademia Talentów

Już dziś wyślij swoje zgłoszenie!

Learn More

Porta w Pałacu

Wyjątkowe spotkania z muzyką w Pałacu Potockich!

Learn More

Porta Musicae Facebook

Dowiedz się o nas więcej!

Learn More



 

Krakowska Jesień Muzyczna

Festiwal kameralnej muzyki klasycznej odbywający się co roku jesienią w Filharmonii Krakowskiej. 

 

Małopolska Akademia Talentów - festiwal

Początek lata rozbrzmiewa w Małopolsce muzyką klasyczną. Do występów na festiwalowych scenach zapraszamy cenionych na świcie wykonawców oraz młode talenty.

 

Chopin pod Wawelem

Nigdy nie pomyślałbyś żeby szukać go właśnie tam. Miedzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Krakowie.


 

Małopolska Akademia Talentów - kursy

Chcemy dać młodym muzykom szansę na doskonalenie umiejętności pod okiem doświadczonych i uznanych autorytetów muzyki klasycznej, proponując inne od tradycyjnych sposoby pracy.

 

Działalność wydawnicza

Bierzemy udział w realizacji nagrań, w szczególności muzyki polskich kompozytorów, a także wydawnictw książkowych.

 

Muzyka NOWA

Aktywnie uczestniczymy w programie Zamówień Kompozytorskich oraz organizujemy premierowe wykonania nowopowstałych utworów kameralnych oraz na duże składy instrumentalne. 


 

Duże produkcje

Współpracując z instytucjami z Polski i zagranicy, uczestniczymy w tworzeniu wyjątkowych wydarzeń (nie tylko) muzycznych.

 

Polish Music Experience

Promujemy polską muzykę i kulturę oraz polskich wykonawców na całym świecie. Dotychczas zrealizowaliśmy blisko 100 koncertów, na pięciu kontynentach.

 

Koncerty kameralne

Koncerty, które organizujemy z pasji do muzyki kameralnej. Ukazują jej wyjątkowe piękno oraz różnorodność.



DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA

Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy angażować się w działalność wydawniczą. Dotychczas udało nam się zrealizować różnorodne i ciekawe projekty promujące muzykę fortepianową, wiolonczelową oraz kameralną.

Dedications vol. 2 (2023)

Druga płyta zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer w serii Dedykacje składa się z utworów, które zostały przez kompozytorów napisane dla wiolonczelisty Jana Kalinowskiego i pianisty Marka Szlezera i im dedy- kowane. Muzyka zawarta na płycie jest zbiorem kilku lat przeżyć i przemyśleń kompozytorów i artystów, zapisem ich emocji i dokumentem współczesnych technik wykonawczych. Utwory zebrane na tym krążku zespół wykonał premierowo na koncertach w Europie i Stanach Zjednoczonych:

The Gates of Light Marty Ptaszyńskiej w Krakowie 4 grudnia 2021 roku;
Quasi una partita Michała Dobrzyńskiego w Kiszyniowie (Mołdawia) 3 listopada 2021 roku;
Esej o ziemi i o niebie Anny Zawadzkiej-Gołosz w Krakowie 29 września 2014 roku;
Colors of Transgressing, Colors of Flowing Katarzyny Szwed w Hadze (Holandia) 27 października 2011 roku;
Raclavian Night Jakuba Polaczyka w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone) 20 października 2017 roku;
Haiku II Dariusza Przybylskiego w San Diego (Stany Zjednoczone) 29 marca 2022 roku.

Każdy z tych utworów jest osobistą rozmową wykonawców z kompozytorem, a zarazem hołdem dla współ- czesnej muzyki i jej twórców. Chcąc podkreślić wyjątkowy charakter nagrania i zaproponować możliwość jak najbliższego spotkania z tą muzyką, poprosiliśmy każdego z kompozytorów, aby napisał kilka słów.
Ola Kuzemko

Posłuchaj albumu na Spotify!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

  

Borkowski. Complete works for solo piano (2023)

Prezentowany materiał obejmuje całokształt dotychczasowej twórczości na fortepian solo wybitnego pol- skiego kompozytora Mariana Borkowskiego (urodzonego w 1934 roku, w Pabianicach). Predylekcję Borkowskiego do miniatury fortepianowej poświadcza nie tylko fakt, że kompozytor sam jest pianistą – znanym i cenionym na arenie międzynarodowej – lecz przede wszystkim liczba utworów reprezentujących ów gatunek na tle jego całej twórczości solowej: dziewięć z piętnastu kompozycji mistrz przeznaczył właśnie na fortepian.
Anna Rusin

Posłuchaj albumu na Spotify!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Akwarelle (2021)

[...] Czemu śpiewamy i słuchamy pieśni? Mam jedną z wielu potencjalnych odpowiedzi: bo chcemy doświadczyć pełnej natury człowieka. W kropli liryki... Jak w akwarelach malowanych wodnymi farbami... (Małgorzata Janicka-Słysz)

Jest to komplet pieśni Grażyny Bacewicz oraz wybór pieśni Ludomira Różyckiego. Wszystkie zostały napisane do tekstów wybitnych poetów polskich, m.in. Wyspiańskiego, Mickiewicza i Gałczyńskiego. Utwory nagrywali wielokrotnie nagradzani muzycy: młoda sopranistka Joanna Freszel i ceniony pianista Bartłomiej Kominek, dwoje przyjaciół, których połączyła pasja do pięknych pieśni. Po trzech latach intensywnej współpracy stworzyli Akwarelle. Warto wspomnieć, że ten album prezentuje komplet pieśni Grażyny Bacewicz, co zostało dokonane po raz pierwszy na świecie. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa DUX, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Premiera teledysku promującego album: 13.02.2022 na YouTube!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

  

Stanisław Moniuszko - Utwory fortepianowe (2019)

Twórczość fortepianowa Stanisława Moniuszki stanowi, poza pieśniami, najliczniejszy zbiór kompozycji tego kompozytora. Marek Szlezer ukazuje ich reprezentatywny wybór, zebrany na wyjątkowej płycie wydanej w ramach obchodów roku Stanisława Moniuszki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Spod Estrady. Jan Kalinowski i Marek Szlezer w rozmowie z Mateuszem Borkowskim (2016)

Książka jest wywiadem-rzeką z dwoma polskimi muzykami: Janem Kalinowskim i Markiem Szlezerem, przyjaciółmi z czasów dzieciństwa, którzy od 15 lat tworzą razem zespół Cracow Duo. Artyści opowiadają o początkach swojej działalności, rodzinie, życiu i wydarzeniach, które doprowadziły do tego, że zaczęli pracować wspólnie jako wykonawcy i organizatorzy, na rzecz propagowania muzyki i kultury polskiej.

  

Do książki dołączone są zdjęcia z prywatnego archiwum artystów oraz płyta CD z nagraniami pochodzącymi z różnych lat działalności zespołu. Znajdują się na niej wcześniej niepublikowane rejestracje z koncertów oraz wybór utworów na wiolonczelę i fortepian, które posiadają dla muzyków znaczenie szczególne.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Krzysztof Meyer - Piano Music vol 2 (2015)

Płyta otrzymała nominację do nagród ZPAV FRYDERYK 2016 w kategorii najlepszy album solowy.

Go to store / Przejdź do sklepu

Dedykacje - utwory na wiolonczelę i fortepian (2014)

Go to store / Przejdź do sklepu

Dedykacje to płyta zawierająca utwory dedykowane dwójce młodych, krakowskich muzyków – Janowi Kalinowskiemu i Markowi Szlezerowi, tworzącym zespół Cracow Duo. Duet szczególny nacisk kładzie na promocję muzyki polskiej, również podczas licznych zagranicznych występów. Na płycie znajdziemy utwory współczesnych kompozytorów polskich – wymagają one od obu artystów wysokiej klasy wirtuozerii i wrażliwości, którą po raz kolejny tutaj potwierdzają. Znakomicie odnajdują się w delikatnych kantylenach i w utworach bardziej drapieżnych, pełnych dynamicznych zwrotów akcji. Jak zawsze w przypadku tej dwójki wykonawców uwagę zwraca fantastyczne porozumienie i spójność koncepcji, które ułatwiają słuchaczowi zrozumienie współczesnego języka muzycznego.

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie / The Małopolska Region is a partner of this Project

Penderecki Utwory kameralne vol 1 (2014)

Płyta otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice 2015 oraz nominację nagród ZPAV FRYDERYK 2015.

Go to store / Przejdź do sklepu

Penderecki Utwory kameralne vol.1 jest jubileuszowym wydaniem dzieł Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego osiemdziesiątych urodzin, który przypadł w roku 2013. Twórczość Pendereckiego, kompozytora i wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, jest szeroko znana oraz ceniona w Polsce i za granicą. Płyta prezentuje szczególnie istotny dla kompozytora nurt jego działalności kompozytorskiej, jakim jest muzyka kameralna. Płyta powstała przy udziale wybitnych młodych muzyków z różnych miast polskich, m.in. z Wrocławia, Katowic, Warszawy, Krakowa. Na płycie znajdziemy kompozycje Pendereckiego powstałe w różnych fazach twórczych, ukazując różnorodność charakterystycznych dla niego idiomów kompozytorskich. Wykonawcy utworów są związani od lat z osobą i twórczością Krzysztofa Pendereckiego.

Zarząd Stowrzyszenia kieruje specjalne podziękowania dla:

               

Pana Adama Balasa - dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego za udostępnienie Centrum do realizacji nagrania.
Pana Rafała Skałki - właściciela firmy budowlanej Exert za wsparcie finansowe.
Firm RICO; Thein i BrassPoint za wsparcie finasowe.

Krzysztof Meyer - Piano Works vol 1 (2013)

Go to store / Przejdź do sklepu

Krzysztof Meyer Works for Piano vol. 1 to cykl czterech skontrastowany utworów o charakterze refleksyjnym na fortepian solo. Nawiązują one stylistycznie do poprzednich kompozycji kompozytora przeznaczonych na ten instrument. Ideą kompozycji było odwołanie się do utworów obecnych już w literaturze fortepianowej, takich jak znane powszechnie utwory Johannesa Brahmsa.

„Moim zamierzeniem było skomponowanie cyklu krótkich utworów fortepianowych dających pianiście okazję mniej może do popisywania się sprawnością techniczną, co raczej pięknym dźwiękiem i frazowaniem w najbardziej tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Intermezza różnią się tempami i charakterami, są więc powolne jak i szybkie, intymne jak również dramatyczne.” Krzysztof Meyer

Polska Muzyka Wiolonczelowa (2013)

Go to store / Przejdź do sklepu

Płyta dla miłośników brzmienia wiolonczeli. Daje okazję delektować się nim od pojedynczego głosu po kolejno dwu-, trzy -osobowy zespół, aż do ośmiu. Kompozycje są zróżnicowane - od skomplikowanej Wariacji Sacherowskiej Lutosławskiego , którą w ćwierćtonach potrafi zanucić każdy polski wiolonczelista, przez kojące, łagodne brzmienia kompozycji Bujarskiego, czy Pendereckiego po ostre dysonanse u Macieja Jabłońskiego i Krzysztofa Meyera. Wszystkie utwory są natomiast wirtuozowskie, wymagają ogromnej swobody warsztatowej, aby móc czerpać radość ze wspólnego muzykowania. Może dlatego nie słyszymy ich zbyt często. Istotną cechą płyty jest bardzo wysoki poziom wykonawców. Grupa muzyków w większości związanych z Krakowem, z Janem Kalinowskim na czele - na co dzień muzyków orkiestrowych, kameralistów i solistów - serwuje słuchaczom prawdziwą ucztę pięknego brzmienia. Są też doskonale zgrani ze sobą intonacyjnie, barwowo - co wcale nie jest proste, szczególnie, że nie są to muzycy z jednej orkiestry, jak to ma miejsce np. w słynnym zespole wiolonczel z Filharmonii Berlińskiej.

KONTAKT

  • Email: portamusicae@gmail.com
  • Website: www.portamusicae.art.pl
  • Mobile: +48 73-75-74-840

DANE

  • KRS: 0000388866
  • NIP: 679-306-77-16
  • REGON: 121556206

KONTO

  • PLN: 49 1750 0012 0000 0000 2724 6036
  • EUR: PL 05 1750 0012 0000 0000 2724 6052
  • USD: PL 93 1750 0012 0000 0000 2724 6117